Burhaniye Tanıtımı

Kuzeyde Kazdağı, güneyde Madra Dağı arasında kalan Edremit Körfezi'nin güneydoğusundaki geniş düzlükte yer almaktadır.

İlkçağdan günümüze önemli bir yerleşim merkezi olan ilçede yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre kentin ilk olarak Balkanlardan gelen Misya'lılar tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Antik kentin en bilinen adı Adramytteion'dur.

Önceleri kent merkezi Ören'de denize hakim bir tepeyken (Karataş Tepesi), zamanla iç kesimlere kaymış ve bugün komşu Edremit İlçesi ile bu ad hâlâ yaşamaktadır.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı Kurtulmuş Oğlu Süleyman Bey in Uç Beylerinden Taylı Baba'yı yöreye yolladığı ve bu gün Taylıeli Köyü olarak bilinen köye obası ile gelip yaylak olarak yerleştiği, kışlık olarak ise bu gün ilçe merkezinin bir mahallesi olan Geriş'i tuttuğu ve böylece, Türk hakimiyetinin yöreye yerleşmesini sağladığı görülmüştür. Önceleri kent merkezi Ören'de denize hakim bir tepeyken (Karataş Tepesi), zamanla iç kesimlere kaymış ve bugün komşu Edremit İlçesi ile bu ad hâlâ yaşamaktadır.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı Kurtulmuş Oğlu Süleyman Bey in Uç Beylerinden Taylı Baba'yı yöreye yolladığı ve bu gün Taylıeli Köyü olarak bilinen köye obası ile gelip yaylak olarak yerleştiği, kışlık olarak ise bu gün ilçe merkezinin bir mahallesi olan Geriş'i tuttuğu ve böylece, Türk hakimiyetinin yöreye yerleşmesini sağladığı görülmüştür.


Kent 1300 yılında Karesioğulları yönetimine katılmıştır. 1484 yılında Taylıeli'nde yaşayan halk göç ederek şimdiki kent merkezine yerleşmiştir.

Bölgemizde Kuvva-i Milliye' nin örgütlenmesini gerçekleştirip, Anadolu'da ilk direniş karar-gahlarından biri olarak  Ulusal Kurtuluş Savaşımıza omuz veren Burhaniye, 8 Eylül 1922 de düşman işgalinden kurtulmuştur. Kurtuluş gününün çok ilginç ve Türk insanının yaratıcı zekasının güzel bir örneği olan ünlü “Borazan Çavuş” öyküsü vardır. Büyük taarruz sonrası bozulan ve hızla Anadolu'yu terk etmeye başlayan işgalci düşmanın Burhaniye´deki birliği de ilçeyi yakıp yıkarak çekilmeye hazırken bu durumu öğrenen Burhaniye' li Kuvva-i Milli-yeciler zekice bir plan yaparak 8 Eylül 1922 sabaha karşı uygulamaya giriştiler.
Borazan Çavuş Hanay Camiinin minaresinden Türk Ordusu ilçeye girmek üzereymiş gibi hücum borusu çalarak düşmanın paniğe kapılması sağlamış, böylece işgalci güçler hiçbir kıyım ve yıkım yapamadan ilçeyi terk etmişlerdir.

Şu anda da  Kuvva-i Milliye Müzesi ile Burhaniye tarihi, geçmişten günümüze sergilenmektedir.

Şifaları suları, tabiatın mucizesi zeytinyağı ve Alplerden sonra % 22 ile dünyanın en yoğun oksijen oranını içeren havasıyla tam bir sağlık merkezidir. Burhaniyeliler “Tarih boyunca Akdeniz ticaretinin temelini oluşturmuş ve sadece bir besin maddesi olarak değil, aynı zamanda; ışık kaynağı, sağlık ve güzellik iksiri olarak da kullanılmış olan zeytinin başkenti Burhaniye'dir der.


İlçede bulunan salça, konserve ve zeytinyağı fabrikaları yurt içi - yurt dışı ihra-cat ve ithalatları ile bölge halkına iş istihdamı sağla-maktadır.İlçede yazın düzenlenen kültür ağırlıklı zeytin ve turizm festivalinin yanı sıra  kış döneminde de deve güreşleri yapılmaktadır.


Ören: Yalnızca tarihi değil aynı zamanda doğal sit alanı olan Ören'deki asırlık palamut ağaçlarının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile Yeşil Ören kimliği de güvence altına alınmıştır.
 
Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı, 2000 yılında bu ününü Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından verilen ve artık tüm dünyada “Denize Girilebilirlik Ölçütü” olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiştir.

1,5 km. boyunca yay gibi kıvrılan, Altın Kumlu Ören Plajı genişliği ile de Türkiye'nin en dikkat çekici plajlarından biridir. Denize, kuma ve güneşe endekslenmiş günümüz kıyı yerleşim yerlerine göre, doğallığı bozulmamış ender kıyı şeritlerindendir.


Ören'deki doğal bitki örtüsü de 'Doğal ve Tarihi Sit alanı' kapsamında koruma altına alınmıştır. Zaten Ören Meydanı da özellikle Sedir ( Cedrus liboni ) , Fıstık Çamı ( Pinus pinea ) ve Palamut Meşesi ( Quercus Sg ) gibi anıt ağaçlar ile dikkati çekmektedir.

Adramytteion Antik Kenti
Burhaniye ilçesinin 2 km kadar batısında bulunan Karataş Mevkii'nde Ören Tepe'yi de içine alan geniş bir alanda Pelesklar tarafından kurulmuş olan şehir Adramytteion Antik Kenti'dir.

Antik Mysia bölgesinin en önemli şehirlerinden birisidir. Kent, kendi adına sikke basabilme yetkisine sahipti. Bunlardan örnekler günümüze kadar ulaşmıştır. Batı Anadolu isyanından sonra kent yakılıp yıkılmıştır.

İskele: Güzel bir balıkçı köyü görünümündeki İskele Mahallesi, Yat Limanı'nın bitmesiyle birlikte apayrı bir kimliğe bürünmüş ve geleceğin yat turizmi merkezi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Sahildeki balıkçı lokantaları, çay bahçeleri ile ayrı bir özelliğe sahiptir. Denize de girilebilmektedir. Konser gibi faaliyetlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Öğretmenler Mahallesi: Pek çok turistik konaklama, eğlence, yeme-içme, alışveriş ve dinlenme tesislerinin bulunduğu bir sayfiye yeridir.

Ziyaretçi: Bugün: 5 | Bu Ay: 371 | Tümü: 41892

btn facebook