Karaağaç Tanıtımı

Karaağaç'ın 5 asırlık  bir geçmişi vardır. Belde değişik yerlerde bulunan üç küçük köyün  birleşmesiyle oluşmuştur. Yeni oluşan bu yerleşim birimine belde içinde  bulunan kara ağaçlardan dolayı Karaağaç adı verilmiştir. Aslında yerleşimin ilkçağda PYRRHA burnu ve antik Kisthene ve Pasanda yerleşimlerine yakınlığı nedeniyle tarihi, ilkçağlara kadar uzanmaktadır.

Belde Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün Silah  arkadaşı Yarbay Ali Çetinkaya'nın karargahı olmuş, savaş sırasında şehit olan 7 askerin anısına beldenin üst kısmında bulunan küçük  bir tepeye 7 asker şehitliği yapılarak şehit olan askerler buraya gömülmüşlerdir.

Belde kurtuluş savaşından itibaren 06.06.1992 tarihine kadar muhtarlıkla  idare edilmiş, 07.06.1992 tarihinde belediye teşkilatı kurulmuştur.

Coğrafi yapı olarak Edremit Körfezinde Gömeç ilçesine bağlı bir  sahil beldesidir. Etrafı zeytinlikler ile çevrili denize bakan bir tepe üzerine kurulmuştur. Uzun bir sahil şeridine sahip olup sahilde birçok site ve konut yapı kooperatifi bulunmaktadır. Türkiyenin en büyük tatil köyü olan  Artur tatil köyü de karaağaç sahilinde yer almaktadır. Bu nedenle kış aylarında 3 bin olan nüfusu yaz aylarında  30-35 bin kişi olmaktadır. Ulaşım beldenin içinden geçen D 87  karayolu ile sağlanmaktadır.


Karaağaç Kültür ve Sanat Merkezinde bulunan KUVAYİ MİLLİYE MÜZESİ kurtuluş  savaşının izlerini barındırmaktadır. Karaağaç beldesi Turistik açıdan da bölgenin en önemli yerleşimlerinden biri olmuştur..Antik çağda Strabonun değindiği PYRRHA/PURA burnu da Karaağaç sınırları içinde bulunmaktadır. Okuma yazma oranının yüksek olduğu beldede Bilgisayar laboratuarlı çok yeni bir ilköğretim okulu bulunmakta.

Karaağaç Kuzeybatı Egede Edremit Körfezinde Balıkesir iline bağlı turistik bir  beldedir.

Karaağaç Yerleşim olarak etrafı zeytinlikler ile çevrili bir tepe üzerine kurulmuştur. 10 km ye ulaşan sahil bandına sahiptir.

Karaağaç İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde İzmir'e 170 km, Balıkesir'e 100 km,  Edremit Körfez Havaalanına  20 km uzaklıkta Gömeç İlçesine bağlı bir belde olup, günün 24 saati ulaşım sağlanabilmektedir.

Edremit Oteli Akçay Otel Akçay Tatil

 

 

 

Ziyaretçi: Bugün: 5 | Bu Ay: 371 | Tümü: 41892

btn facebook