Pelitköy Tanıtımı

Beldenin adı meşe ağacı meyvesi anlamına gelen pelit den türemiştir. Belde merkezi anayola 2 km, Burhaniye ye 12 km uzaktadır. Belde yakınlarındaki Harmankaya da, tarihi son tunç çağına uzanan bir antik dönem kültür alanı olduğu tespit edilmiştir. Pekmez Tepede ise lahit parçaları bulunmuştur. Belde çevresinde bulunan bazı mermer parçalar belde meydanında sergilenmektedir. Belde  sakinleri, Lozan Antlaşması ile başta Midilli Adası olmak üzere Yunanistan dan göçen muhacirlerdir.

Belde, tipik bir Batı Anadolu beldesidir. Beyaz badanalı turistik Güney Ege evleri burada yok-tur. Evler, yöreden çıkarılan sarı bir taştan yapılır.

Ama yeni yapılan evlerde artık bu taş kullanılmamaktadır. Yemek kültürü ise tüm Ege köylerinden farklı değil. Belde merkezi denize uzak olduğundan balık çok fazla tüketilmez. Ağırlık sebzededir. Deniz börülcesi, semizotu, kabak çiçeği dolması örnek verilebilinir. Özel günlerde yapılan sura ve keşkek(bir çeşit bulamaç) ise etli yemeklere örnektir.

Beldeye sonradan yerleşen Türkmenler in belde çamlığının yanındaki başka bir tepede bir yatıları vardır. Bu yüzden tepe 'Dede Tepesi' olarak anılır.

Beldede düzenlenen deve güreşi festivali de önemli bir kültürel etkinliktir. Pelitköy sınırları, kabaca Bağlar Burnu diye adlandırılan burnu kapsar. Belde , Madra Dağı' nın denize uzanan eteklerindedir. Arazi oldukça engebelidir. Kızılçamlara yer yer denize inen dik yamaçlarda da rastlanır.

Az sayıda keçi ve yeni kurulan devekuşu çiftliği ise ekonomisinde çok küçük bir yer tutar.

Bağlar Burnu mevkiinde Türkiye dışına çıkarılması yasak olan ve nesli tehlike altında olan kum zambağı da bulunur. Ağustos-Eylül aylarından çiçek açmış şekilde görülebilir. Kıyı kesiminde sırayla Muratçeşme (Güzelören), Yalı, Bağlarburnu İçmeler ve Kadana mevkileri bulunur. En güzel kumsal Bağlar Burnundadır. Kum yapısı iridir. Kumsaldan Asya nın en batısı olan Baba Burnu, Kaz Dağı, Ayvalık Adaları ile Midilli Adası görünür. Güneşin batışı da izlenebilinir. Ayrıca çökek mevki olarak bilinen yer de denize girmek için son derece idealdir. İçmeler mevkisi ise adının deniz kıyısından çıkan küçük bir kaynaktan alır. Suyun bağırsaklara iyi geldiği söylenir.


Belde merkezi tepelerin arasında kaldığı için rüzgârı hissetmez ama sahil kesiminde etkisi çok kuvvetlidir.


Belde ekonomisi zeytin ve zeytinyağına dayandığı gibi turizm hareketleri de yöreye ekonomik canlılık getirmektedir.

Ziyaretçi: Bugün: 5 | Bu Ay: 371 | Tümü: 41892

btn facebook