Gömeç Tanıtımı

Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Burhaniye ilçesi ile Ayvalık ilçesi arasında bulunmaktadır. Zeytinyağı ile ünlüdür. Ünlü Artur (güvercin, martı, gemi yatağı koyları) ve Turkuaz yazlık siteleri bu ilçe sınırları içinde bulunmaktadır. İlçenin nüfusunun çoğunluğunu Boş-nak göçmenleri oluşturmaktadır. Bunun yanında yerli halkını da Yörükler oluşturmaktadır. Yunanistan Macarları, Arnavutlar da bulunmaktadır.Atatürk'ün siluetini andıran Atatürk kayalıkları ve asırlık çınarları ile meşhurdur.

Ayrıca koyun sütünden yapılan ve jöle kıvamındaki yoğurdu oldukça özel bir tada sahiptir. Antik adı 'Kisthene olan Gömeç'in yerleşim merkezinin kuzeyindeki deniz kıyısında Eski Tunç Çağı'ndan itibaren kesintisiz yerleşilmiş Kızçiftliği Höyüğü vardır. Buradan çıkan seramik malzeme, ilçenin MÖ. 1200'den itibaren Ege Adaları ve Batı Ege Kıyıları ile sıkı ticari ilişkide olduğunu anlatmaktadır.
 
İlçe merkezi
16. Yüzyılda Ballıbahçe mevkiinde Ağaköy adıyla ile kurulmuş, daha sonra bu günkü yerine taşınarak Emrutabat adını almıştır. Emrutabat adı zamanla Armutova'ya dönüşmüştür. Merkezde arıcılık yapıldığından, merkeze bal peteği anlamına gelen “Gömeç” adı verilmiştir. Gömeç adı bucak merkezi, Armutova ise tüm bucağın adı olarak kullanılmıştır. Gömeç, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunan işgaline uğramış, 6 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır.


Atatürk Kayalıkları Gömeç'te ilçenin arka kısmında yer alan dağlara dikkatlice bakılırsa,bir Atatürk profili görülür. Şaşılacak derecede benzerlik taşıyan bu kayalıklara, Atatürk Kayalıkları denir.Gömeç Belediyesi,hemen yanı başındaki dağlarda profili görülen,Ulu Önder Atatürk'ü bayrağındaki amblemle birleştirmiştir. Gömeç, Türkiye'de bayrağında Atatürk olan tek belediyedir.


Anıt Ağaç
Gömeç'e bağlı Ulubeyler köyünde 900 yıllık Anıt Çınar bulun-maktadır. İlçeye 8 km uzaklıkta bulunan ve dokuz asırdır insanları gölgesinde serinleten bu anıt ağaç; 20 metre yüksekliğinde ve 13 metre çapındadır.
 

Resim Galerisi

Ziyaretçi: Bugün: 10 | Bu Ay: 378 | Tümü: 40826

btn facebook