Güre Tanıtımı

Sırtını Kazdağı / İda'nın en dik yamacına dayayan Edremit ilçesine 12 km uzaklıkta, doğanın tüm nimetlerini ve güzelliklerini sergileyen şirin bir beldedir. İda'yı tanımlayan “Binpınarlı, suları soğuk, oksijeni bol” gibi nitelendirmeler Güre'yi anlatmaktadır.


Aslında değişik mıntıkalarda birkaç defa şehir kurulup, bunlar savaşlar sebebiyle yıkılmış veya terk edilmiştir. Selçuklular devrinde Güre'yi “Gürelli Aşiretinin” kurduğu söylenir. Bu belde İstanbul'un fethi için gerekli ağaç işlerinin bir bölümünde vazifelendirilmiştir.

Güre Beldesi iyi düzenlenmiş sokaklarında dizili Türk ve Rum ustaların eserleri olan eski evleri, muslukları olmayan akar çeşmeleri, koca çınarların altına saklanmış kahveleri, güler yüzlü insanları ile gezginlerin en önemli uğrak yeridir. Eski okulun 800 yıllık çınarı tarihin canlı tanığıdır.


Belde, geleneksel zeytin/zeytinyağı üretiminin yanında turizmi ile de öne çıkmaktadır. Eski çağlarda Güre, “Astyra” adı ile ve yine “Kaplıca/Ilıca” kenti olarak ünlüydü. Kentin merkezinde yer alan “Astyrene Artemisi” hastalara şifa dağıtır, dertlerine derman olurdu.

Ayrıca; Afrodit isminde çok bir güzel kraliçenin her sabah yıkanmak için kaplıcaları inşa ettirdiği söylenir. Afrodit Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçası olarak geçer.


Güre'nin hemen üst tarafındaki Kavurmacılar Köyü efsanelere konu olmuş Sarıkız'ın köyü olduğu söylenmektedir…

Roma çağından sonraki yıllara dek hizmet vermiş olan “Astyra/Güre Ilıcası” kazı alanı ile “Erken Bizans Kilisesi” kalıntısı meraklılarına yöre tarihini sunmaktadır. Afrodit Termal Otel'in bahçesinde antik dönemden kalan eski hamam bulunmaktadır. İlkçağ Roma Hamamı özelliklerini taşıyan bu antik eser geçmiş tarihi gün ışığına çıkarmaktadır.


Edremit Körfezi'nin en güzel sahillerinden bir kısmına sahip olan Güre, termal, dağ ve deniz turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Antik tarihten bu yana eski bir kaplıca merkezi olan belde, şifalı suları ile körfezin en önemli termal merkezidir. Bölgede çıkan 64 derecelik kaplıca suyu; Kas-İskelet hastalıkların tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası hareketsiz kalma durumlarında, sinirsel rahatsızlıklarda, spor yaralanmalarında, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, sedef, guatr, böbrek taşı ve kumu, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yeni yapılanma ile beldeye jeotermal ısınma sistemi getirilmektedir.

Güre çevresinde birçok doğa güzelliği de yer almaktadır. Geniş vadiler arasında çam, söğüt, anıt çınar, ıhlamur ağaçların yoğun olduğu bölgelerin başında Orman İşletmesinin düzenlemiş olduğu “Pınarbaşı ve Ağlayan Şelale” piknik alanları gelmektedir.

Türkiye'nin ilk “Özel Etnografya Galerisi” Güre'nin Tahtakuşlar Köyü'nde açılmıştır.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: UNESCO'dan özel ödül almış müzenin kurucusu, Ali Bey Kudar'dır. Sergi salonu, kütüphane, deniz yaşamı koleksiyonu, Selim Turan sanat galerisi ve yerel kültürü-yaşayışı sergileyen galeri Türkmenleri yakından tanımak, onların sosyal ve kültürel yaşamını öğrenmek için iyi bir seçenektir.


Pınarbaşı Mesire Yeri
Güre hudutları içinde olan Pınarbaşı Piknik Yeri, Güre'ye 2,5 km mesafede olup günübirlik dinlenme tesisidir. Pikniğe gelen vatandaşların ve sahildeki balık lokantalarının alabalık ihtiyacı buradan karşılanmaktadır.

Güre başta olmak üzere bazı bölgelerin su ihtiyacı Pınarbaşı Kaynağının suyundan temin edilmektedir. Kaynağı karpuzu çatlacak kadar soğuktur. Dere boyunca asırlık çınar ağaçları piknik yerini gölgelemektedir. Pınarbaşı'nın üst tarafında suların çığlık çığlığa kayanın üstünden yeryüzüne fırlamasını yaşatan çifte şelaleyi görmek olasıdır.


İda'da Dünya'nın İlk Güzellik Kraliçesi Seçimi
Kral Priamos'un bir kuşku ile dağda ölüme terk ettiği oğlu Paris bir ana ayı tarafından emzirerek kurtarılır. Büyüyüp yaman ve güzel bir delikanlı olur.
Bir gün güzeller güzeli tanrıçalar Hera, Athena ve Aphrodite arasında kimin en güzel olduğu konusunda kavga çıkar.

Kavgayı çözümlemek üzere baş tanrı Zeus, Paris'i görevlendirir. Paris birbirin-den güzel üç kadın arasında seçimin nasıl yapıp, elmayı kime vereceğini düşünürken belki de dünyanın ilk rüşvet-lerinden biri de devreye girer.

Hera, Asya ve Avrupa krallığına, Athena savaşta dünyada en büyük yiğidi olmayı ve insanüstü bir aklı vaad ederler. Aphrodite ise “Benden sana en güzel kadının sevgisi” der. Paris krallığı, kahramanlığı bir yana itip sevgiyi seçer ve Aphrodite uzatır elmayı. Böylece dünyanın ilk güzellik kraliçesi seçimi sonuçlanır.

Ziyaretçi: Bugün: 5 | Bu Ay: 371 | Tümü: 41892

btn facebook